How To Get The Healthiest Bang For Your Buck At The Whole Foods Salad Bar

Reporter: 
Huffington Post

My greatest lunch-hour enemy is the per-pound salad bar at Whole Foods. The pressure of hungry cubicle dwellers waiting for their turn at the trough is real, and I always leave with a strange mix of food that costs a small fortune.

The convenience of the salad bar will always end up costing more than a DIY version. Still, you can be smart — or get scammed. I visited my local Whole Foods in New York City, where the hot/cold bar is $8.99 per pound, to compare prices with in-store ingredients. (If you don’t live in NYC, this is also probably a lesson in crazy-high city prices.) Here’s how to get the biggest health boost for your dollar, with tips from a nutritionist. Read more.

Site created by Kellen Digital ® Copyright 2014 The Association for Dressings & Sauces